Hajhullás típusai és okai: Amit érdemes tudnod
Diffúz alopecia – általános hajhullás
A diffúz alopecia olyan gyűjtőfogalom, amely többféle eredetű hajvesztést foglal magában. Ilyenkor az egész fejbőrödön tapasztalhatsz hajritkulást, de általában nincs szükség különleges kezelésre. Jó hír, hogy a kiváltó ok megszűnése után körülbelül fél éven belül magától megindulhat a hajad visszanövése. Ilyen hajhullást okozhat például pajzsmirigyprobléma, szülés, súlyingadozás, vas- és cinkhiány, vagy bizonyos betegségek.
Foltos kopaszodás
A foltos kopaszodás gyakori jelenség, különösen fiatal felnőttek és gyermekek körében, mindkét nemnél. Általában egy vagy több kerek, ovális kopasz foltot észlelhetsz a hajas fejbőrödön, de néha a szakáll területén is megjelenhet. A bőr ezeken a helyeken általában nem mutat gyulladást, maximum enyhe vörösödés fordulhat elő.
Férfias típusú, androgén hajvesztés
Ez a hajhullás leggyakoribb formája, amely mind férfiaknál, mind nőknél előfordulhat. A hajad ritkulását genetikai tényezők és a férfi nemi hormonok (androgének) okozzák, általában a halántékon, a homlokon és a fejtetőn. A folyamat során a hajhagymák fokozatosan összezsugorodnak, és egyre vékonyabb, szinte színtelen hajszálakat termelnek.
Egyéb hajhullások
Bizonyos hajhullási formák életmódbeli szokásokból eredhetnek. Ilyen például a nem megfelelő hajviselet, fertőzések, fizikai vagy kémiai károsodás, illetve a pszichés eredetű trichotillomania (kényszeres hajtépés).
Általános tudnivalók a hajhullásról
A hajszálaid folyamatosan cserélődnek: egy hajszál élettartama általában 4-6 év. Szerencsére nem egyszerre veszíted el őket, így naponta csak 30-50 hajszálad hullik ki természetes módon. Hajmosás során ez a szám akár 50-80 szál is lehet, mivel az elgyengült hajszálakat könnyebben eltávolítja a masszírozás.
Évente általában kétszer – tavasszal és ősszel – fokozottabb hajváltást tapasztalhatsz, amikor 2-3 héten át napi kétszer-háromszor több hajszál cserélődik le.
A hajad maximális hossza egyéni adottság, és a hajciklusod hosszától függ. Ha úgy érzed, hogy a hajad "nem nő", az biológiailag lehetetlen – viszont a hajhagymáid aktivitását és a hajszálak minőségét több tényező is befolyásolja:
Milyen jó a fejbőröd és a hajtüszőid vérellátása,
Mennyire gazdag a véred tápanyagokban,
Genetikailag mennyire aktívak a hajképző sejtek.
A hajad egészséges növekedését és hosszának megtartását azonban Te is befolyásolhatod. Fontos odafigyelned:
A vegyi anyagokat tartalmazó termékek kerülésére,
A túlzott napfény (UVA, UVB) elleni védelemre,
A kíméletes hajszárításra és fésülésre,
A hajszálak mechanikai károsításának (pl. tupír, túl sok hajvasalás, fémcsatok) elkerülésére.